Určite to poznáte… na obhliadke si zamilujete starožitné zrkadlo, ktoré majiteľovi visí v chodbe a dúfate, že po kúpe domu ho tam uvidíte opäť. Avšak, kúpili ste dom, vošli ste dovnútra a zrkadlo nikde. Pri transakciách s nehnuteľnosťami sa častokrát zabúda na osobný majetok, ktorý je vo vlastníctve majiteľa. Nepredpokladajte, že všetko, čo počas obhliadky vidíte na pozemku alebo v interiéri bude vaše. Aké sú 2 veci, s ktorými by ste pri kúpe domu radšej nemali počítať?

Prečítajte si aj: Kataster – čomu venovať pozornosť pri prevode nehnuteľnosti?

rodina

1. Spotrebiče

Aby nedošlo k zbytočným nedorozumeniam, vopred sa na všetko opýtajte. Odporúčame vám komunikovať s miestnym realitným maklérom, ktorý vie, ako to v danej lokalite chodí. Uistite sa, že súčasťou kúpy sú všetky „existujúce“ spotrebiče. Poznáme totiž prípady, kedy predávajúci do predaja nezvyknú zahrnúť hlavné spotrebiče ako napríklad chladničku, práčku či umývačku riadu. Keď budete mať všetko na papieri, nemáte sa čoho báť.

 

kuchynské spotrebiče

2. Osobný majetok

Rovnako, ako v prípade vyššie spomínaného zrkadla, môže mať predávajúci k dispozícii špeciálne svietidlo, umelecké dielo, alebo nábytok, ktorý sa zdá byť navrhnutý tak, aby zapadal do tohto priestoru. Aj v tomto prípade ide o osobné veci a predávajúci nemusí mať v úmysle ich predať, bez ohľadu na to, ako veľmi je kupujúcim zrejmé, že by mali zostať. Vždy predpokladajte, že akýkoľvek osobný majetok, podobne ako postele, televízor a nábytok, po prepise zmluvy nemusí patriť vám.

 

osobný majetok

Položky, ktoré majitelia predávajú osobitne

Predajcovia sa niekedy rozhodnú, že si chcú niečo nechať, alebo že nemajú záujem sa s tým rozlúčiť zadarmo a svoje veci ponúkajú na predaj online. Bežné je, že kupujúci osobitne ponúkne nákup niektorých potrebných alebo hodiacich sa vecí.

 

Rada pre predávajúcich

Ak máte v pláne vziať si niečo so sebou, zdokumentujte to vo všetkých marketingových materiáloch (tlačených aj online), aby v mysli kupujúceho nebolo pochýb o tom, čo v dome po kúpe zostane a čo nie.

 

Rada pre kupujúcich

Od začiatku buďte čo najkonkrétnejší. Ak sa vám niečo v dome počas obhliadky zapáči, spojte sa s realitným maklérom a zistite, aké plány má predávajúci s konkrétnou položkou. Možno budete mať šťastie, lebo ju tam plánuje nechať.

 

zariadenie bytu

 

V prípade, ak máte otázky, budeme radi, ak nás kontaktujete na tel. čísle 0917 400 058 alebo nám napíšete prostredníctvom formulára na našej webovej stránke www.regallia.sk. Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame.