Malá rozloha domu či bytu? Nič si z toho nerobte, obmedzený priestor je príležitosťou na chytré zmeny. Máte pocit, že váš domov je málo priestranný a neviete, čo s tým? Núti vás váš preplnený byt neustále presúvať nábytok alebo potrebujete trochu kreativity? Nie ste v tom sami. Zariaďte si malú izbu alebo obývačku tak, aby vyhovovali vašim potrebám. Tu je niekoľko trikov na zväčšenie malého priestoru,  pomocou ktorých využijete svoje miestnosti na maximum a zefektívnite tak svoj každodenný život.

Prečítajte si aj: 

zväčšenie malého priestoru

Naše triky na zväčšenie malého priestoru

1. Premyslený výber farieb

Výber správnej farby vo vašej malej izbe dokáže ihneď vzbudiť otvorenejší dojem. Tradičné neutrálne farby ako biela, krémová alebo svetlo šedá, predstavujú výbornú voľbu, pretože poskytujú jasný a úsporný vzhľad. Miestnosť potom pôsobí čisto a luxusne. Biely náter stropu priťahuje pohľad hore. Je to jednoduchá cesta, ako vytvoriť optickú priestrannosť nad hlavou. Každá izba sa hneď stane vzdušnou a príťažlivou.

Na druhú stranu,  ak chcete vzbudiť dojem menšieho priestoru, buďte odvážny s tmavými odtieňmi. Farbami ako čierna, šedá alebo tmavo modrá ,ľahko zdôraznite miniatúrnosť, pričom izba bude pôsobiť útulne a pohodlne. Či sa rozhodnete pre tmavý, alebo svetlý náter, pridanie farby vám určite pomôže dosiahnuť vysnívaný efekt rýchlo a bez väčších nákladov.

farebne zladená obývačka

2. Vynaliezavý úložný priestor

V tesnom príbytku väčšinou chýba poriadny úložný priestor. Použitím inovačných a flexibilných úschovných trikov udržíte neporiadok mimo dohľadu a všetko potrebné budete mať stále poruke.

V kuchyni môžete uplatniť hneď niekoľko skladovacích trikov na zväčšenie priestoru:

  • vytvorte si kuchynský ostrovček – vozík na kolieskach, ktorý ľahko premiestnite podľa potreby a všetko dôležité budete mať stále poruke,
  • zaveste koreničky alebo vínové poháre pod skrinky na riad,
  • pripevnite držiaky na dvierka drezu – takto budú vaše pokrievky alebo čistiace potreby úhľadne skryté.

Nezabudnite sa pozrieť hore! Strop je výborné miesto na zavesenie veľkých predmetov, ako sú napríklad bicykle. Nad skrine a šatníky môžete pridať poličky na veci, ktoré málo používate.

úložný priestor v kuchyni

3. Všestranný nábytok

Keď máte obmedzené miesto na zariadenie miestnosti, je nevyhnutné zabezpečiť, aby nábytok spĺňal niekoľko funkcií naraz. Vyberte si kúsky, ktoré majú zabudovaný odkladací priestor alebo nábytok, ktorý sa dá jednoducho zbaliť a odložiť.

Ak sa vám nezmestí bielizník do spálne, skúste použiť zásuvky alebo prepravky pod posteľou na extra oblečenie a bielizeň. Malá kožená taburetka sa ľahko zmení zo sedačky na podnožku, či malý stolík.

malá taburetka

Vstupnej hale pridáte novú funkciu napríklad lavičkou, ktorá má vnútri priestor na odloženie topánok, rukavíc, alebo šálov. A ak máte voľné miesto na stene, zaveste si tam skladací jedálenský stôl.

Malá rozloha domu či bytu neznamená, že sa musíte zriecť štýlového a praktického vzhľadu. Aj v menšom obývacom priestore si vytvorte prostredie, v ktorom sa budete cítiť domácky a uvoľnene. S kúskom kreativity a s použitím niekoľkých trikov na zväčšenie malého priestoru sa dokážete preniesť z preplneného, stiesneného zmätku do úhľadného, otvoreného a vábivého domova s miestom pre všetkých.