Predaj domu alebo bytu vždy treba dopredu podrobne naplánovať, pretože sa jedná o dôležitú udalosť, ktorá výrazne ovplyvní váš život. Preto vám priblížime súhrn dôležitých krokov pri predaji domu, ktoré je dobré dodržať, aby ste svoju nehnuteľnosť predali čo najrýchlejšie a najvýhodnejšie.

 

1. Rozhodnutie predať

Prvý krok pri predaji domu je samotné rozhodnutie predať, ktoré prichádza s ďalšími významnými udalosťami v živote. Sťahovanie sa do väčšieho, za prácou, zdedený majetok, finančná situácia. Nech sú dôvody akékoľvek, poriadne sa uistite v konečnom rozhodnutí dom predať, zvážte všetky pre a proti, prípadne sa poraďte s rodinou alebo s odborníkmi. Nesnažte sa predávať nehnuteľnosť pod tlakom, kde môžete robiť zásadné nepremyslené chyby. Na všetko si vyhraďte dostatok času, môže vám to ušetriť množstvo peňazí.

predaj domu


2. Najlepší čas na predaj domu

Realitný trh sa aj v priebehu roka neustále mení a ceny kolísajú. Ak ste s dátumom predaja svojho domu flexibilný a máte možnosť predávať kedykoľvek v nasledujúcom roku, dajte si záležať na tom, aby ste spoznali lokálne realitné ceny. Vývoj cien nehnuteľností napríklad môže stúpať v mesiacoch máj a jún, kde si ľudia častokrát vyhradia čas na sťahovanie. Rovnako, pandemická situácia na Slovensku a vo svete badateľne ovplyvňuje súčasné ceny na trhu, informujte sa u odborníkov, kedy je najvýhodnejšie dom vo vašej oblasti ponúkať.

 

3. Predávať na vlastnú päsť, alebo cez realitku?

Jeden z ďalších dôležitých krokov pri predávaní domu je rozhodnutie predávať sami, alebo cez realitnú kanceláriu. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody, ale len malé percento nehnuteľností sa na trhu predá bez makléra. Aj tí, čo sa rozhodnú predávať na vlastnú päsť, neskôr častokrát vyhľadajú odbornú pomoc. Ak ste však presvedčení, že nehnuteľnosť chcete predať na vlastnú päsť, napísali sme pre vás ebook s tipmi, ako na to. Posuňte myšou dohora a stiahnite si ebook v pravom stĺpci.

 

Ak sa rozhodnete predávať sami: 

  • Vyhraďte si dostatok času na predstavenie, nafotenie a prezentáciu domu, toto robia realitní makléri na plný úväzok. 
  • Vyhľadajte si všetky informácie ohľadom aktuálnej situácie na lokálnom realitnom trhu. 
  • Pripravte sa byť flexibilný pri osobných prehliadkach domu, rôznym záujemcom nemusia vyhovovať práve večerné hodiny cez týždeň.

Ak sa rozhodnete predať cez realitnú kanceláriu:

  • Dohodnite si osobné stretnutie s maklérom.
  • Neváhajte vyjednávať svoje podmienky a prezentujte všetky svoje dotazy.
  • Dôverujte radám a pokynom maklérov.

predaný dom


4. Pripravte dom na predaj

Príprava domu na predaj si vyžaduje svoj čas, či už sa rozhodnete potrebné úpravy urobiť sami, alebo sa obrátite na profesionálov. Realitný maklér vám pomôže vytipovať slabšie miesta vášho domu, ktoré môžu potrebovať úpravu, aby výsledok zaujal každého záujemcu. Či to bude nový sprchový kút, upravená záhrada a dvor, vymenené zábradlie. Všetky investície sa vám v konečnom dôsledku mnohonásobne vrátia. Pamätajte, že prvý dojem je najdôležitejší a snažte sa zaujať všade, kam dopadne oko prípadného kupca. 


5. Dajte si záležať na inzeráte

Vytvorenie dokonalého inzerátu je jeden z dôležitých krokov pri predaji domu. Pri fotení domu vám môže pomôcť článok: 9 pravidiel fotografovania nehnuteľnosti. Ak s fotením potrebujete pomôcť, nebojte sa osloviť profesionálneho fotografa. Úvodná fotografia vytvára prvý kontakt so záujemcami a mala by byť bezchybná. Textový popis si nechajte zhotoviť realitným maklérom, alebo postupujte podľa návodu, aby bol váš inzerát na prvý pohľad pútavý. Nezabudnite ho zdieľať na svojich sociálnych sieťach, povedzte o predaji ľuďom v okolí a pri dlhších problémoch s predajom skúste inzerát prerobiť.

 

Posledný krok pri predaji domu je naplánovať si dobre svoje sťahovanie, aby sa nový majiteľ mohol nasťahovať načas. Predaj nehnuteľnosti nie je jednoduchá záležitosť. Dúfame, že sme vám postup aspoň trochu priblížili a váš predaj domu prebehne bez problémov.

V prípade, ak máte otázky, budeme radi, ak nás kontaktujete na tel. čísle 0917 400 058 alebo nám napíšete prostredníctvom formulára na našej webovej stránke www.regallia.sk. Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame.