Posledné karanténne a lockdownové mesiace trávilo mnoho z nás doma. Možno sa aj vy, rovnako ako my, zamýšľate nad tým, že by ste tento čas mohli využiť na renováciu vášho domova. Avšak, pokiaľ chcete, aby výsledky stáli naozaj za to, prerábka by nemala byť len akýmsi spôsobom, ktorý vám vyplní znudený čas doma. Kľúč k úspešnej prerábke spočíva v dôkladnom plánovaní – vrátane finančného strategizovania. Prečítajte si našich 6 tipov, ako sa vyhnúť zbytočným nákladom pri rekonštrukcii bývania. 

Prečítajte si aj: Aké sú interiérové dizajnové trendy, ktoré budú in v roku 2021?

rekonštrukcia bývania

1. Zvážte návratnosť investícií 

Zamerajte sa na projekty, ktoré vám vrátia dobré peniaze. Napriek tomu, že v súčasnosti mnoho renovácii stojí aj niekoľko tisíc eur, viacero z nich nezvýši hodnotu vášho domova ani negarantuje návratnosť vašich investícií. Poraďte sa s miestnym realitným maklérom a opýtajte sa ho na návratnosť, ktorú by ste mohli získať z renovácie konkrétnych častí domu. Niektoré miestne trhy alebo štvrte môžu odmeňovať určité vylepšenia viac ako iné.

2. Stanovte si rozpočet

Stanovte si budget. Nechcete predsa, aby vám počas prerábky došli peniaze. Pokiaľ však nebudete opatrní, rekonštrukcia sa môže počas jej realizácie predražiť. Trápi vás otázka, ako si správne určiť budget na rekonštrukciu bývania? 5 kľúčových tipov, ktoré musíte vedieť pri plánovanej rekonštrukcii domova, sme pre vás spísali v tomto článku.

renovácia bývania

3. Možnosti financovania

Ak máte v pláne požičať si peniaze na financovanie rekonštrukcie domu, existuje veľa pôžičiek, ktoré sú vhodné práve pre vás. Alebo si pomocou refinančnej kalkulačky zistite, či má pre vás význam refinancovanie hypotekárného úveru.

4. Rekonštrukcia svojpomocne alebo od odborníkov?

Pokiaľ si na rekonštrukciu bývania zavoláte na pomoc odborníkov, kontaktujte viaceré firmy a nechajte si vypracovať cenovú ponuku. Pred samotným výberom si prečítajte ich recenzie a uistite sa, že vybraný dodávateľ má správne povolenie na vykonávanie prác vo vašom dome. Všetko majte na papieri, aby ste sa v prípade komplikácií mali na čo odvolať.

prerábka svojpomocne alebo s odborníkmi

 

5. Zabezpečte si povolenie na rekonštrukciu domu

Jasné, že ak idete maľovať kuchyňu, povolenie od nikoho nepotrebujete. Ak však vaša rekonštrukcia zahŕňa stavebné práce, inštaláciu vody a elektriny, uistite sa, že renovácia vyhovuje miestnym stavebným predpisom.

6. Kompromis kvalita + cena

Je pochopiteľné, že pri rekonštrukcii bývania hľadáte spôsoby, ako ušetriť peniaze, no nemusíte automaticky kupovať najlacnejšie materiály. Porozprávajte sa so svojím dodávateľom o kompromisoch medzi kvalitou a cenou vašej prerábky. Najlepšie bude, ak si vyberiete najkvalitnejšie produkty, ktoré zodpovedajú vášmu rozpočtu. Rekonštrukcia bývania môže výrazne zvýšiť estetiku a trhovú hodnotu vášho domu – ak sa vyhnete zbytočným nákladom. 

 

Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame.