Už niekoľko rokov sa globálne rieši problematika s odpadom. Z obrazoviek všetci dobre poznáme tie hrôzostrašné obrázky a fotky plné odpadových skládok väčších ako paneláky, znečistených oceánov a zvierat dusiacich sa plastovými obalmi. A všetci môžeme mať domácnosť bez odpadkov, stačia na to len malé zmeny v spôsobe vyhadzovania odpadu, nákupu a recyklácie, čím zabránime vytvoreniu jedného veľkého smetiska z celého sveta.

Prečítajte si aj: Veriť alebo neveriť 4 mýtom o realitných makléroch?

zero waste

Recyklácia musí byť samozrejmosťou

Všetci to už dobre poznáme. Plast do žltého, papier do modrého, sklo do zeleného kontajnera. Veľa ľudí však zabúda na kovy, ktoré patria do červených kontajnerov. Vyradenú elektroniku nevyhadzujte do kontajnera, odvezte ju do zberného miesta na to určeného, alebo si počkajte na informáciu o zbere elektroniky vo vašej obci či meste. Všetok potravinový a rozložiteľný odpad by mal poputovať do kompostu. Ak bývate v byte, dostupné sú aj malé kompostéry, ktoré sú bez zápachu a dajú sa umiestniť na balkón alebo do predsiene. A treba si pamätať: lepšie ako recyklovať je zbytočný odpad vôbec neprodukovať.

recyklovanie

Na nákup len s vlastnými taškami a potravinovými vrecúškami

Igelitovým taškám a mikroténovým vreckám odzvonilo. Na nákup si stále noste svoje textilné tašky, alebo tašky vyrobené z recyklovaného materiálu, ktoré sú rozložiteľné. Na chlieb a pečivo sa snažte použiť papierové vrecúška, prípadne si noste svoje textilné vrecúška. To isté platí aj pri ovocí a zelenine. Kupujte voľné ovocie a zeleninu namiesto balených, sami si tak môžete vybrať pekné kúsky a kúpiť presne toľko, koľko potrebujete. Pre dosiahnutie domácnosti bez odpadkov sa vyhnite nákupu balenej vody. Doma pite vodu z vodovodu, prípadne si ju oslaďte domácim sirupom. So sebou stále noste jednu fľašu na viacnásobné použitie.

vlastné tašky

Drogéria a čistiace prostriedky

Bez čistiacich prostriedkov, šampónov, mydla, či krémov sa proste nezaobídeme a skoro všetky sú balené v malých plastových baleniach. Nájdu sa ale aj predajne, ktoré ponúkajú bezobalovú drogériu. Takáto možnosť je v obchodoch stále populárnejšia. Po použití daného produktu obal nevyhadzujte, ale doneste ho so sebou do obchodu, kde vám ho znovu naplnia. Pri nákupe akéhokoľvek tovaru vždy zvážte väčšie balenia a produkty zabalené do papiera, skla, alebo do ekologického obalu.

recyklovateľný obal

Oblečenie a hračky kupujte, len keď ich naozaj potrebujete

Určite všetci doma máme kusy oblečenia, ktoré sme už roky nemali na sebe. Držte v skriniach len oblečenie, ktoré naozaj využijete a použité a vyradené oblečenie, ktorého sa chcete zbaviť, dajte do second-handu alebo darujte na charitu. Jednorazové detské plienky taktiež tvoria veľký podiel odpadu. Vyskúšajte plienkové nohavičky na viacnásobné použitie. Obmedzte aj zbytočný nákup detských hračiek. Každé dieťa sa väčšinou hrá len s dvoma až troma najobľúbenejšími a pri menšom počte si ich bude viac vážiť.

zero waste

Domácnosť bez odpadkov – dá sa dosiahnuť, ak budete dodržiavať základné návyky:

  • obmedzenie nakupovania nepotrebných vecí,
  • separovanie odpadu, recyklácia a kompostovanie,
  • nakupovanie do vlastných tašiek a vreciek,
  • čapovaná drogéria,
  • posunutie použitého oblečenia ďalej,

 

Vážme si našu planétu, veď ju máme len jednu.