Práve ste sa nasťahovali na nové miesto a chcete si ho trochu zútulniť? Alebo sa už nejaký čas doma necítite ako doma a túžite po zmene? Rozmýšľate o renovácii domova, no neviete, ako na to? Trápi vás otázka, ako si správne určiť budget na rekonštrukciu bývania? Prečítajte si našich 5 kľúčových tipov, ktoré musíte vedieť pri plánovanej rekonštrukcii domova.

Prečítajte si aj: Aj vaša domácnosť môže fungovať bez odpadkov

majstri

1. odhadnite náklady na renováciu bývania

Všeobecným pravidlom je, že na žiadnu izbu by ste nemali minúť viac, ako je hodnota danej miestnosti ako percento z vašej celkovej hodnoty domu. Kuchyňa obvykle predstavuje 10 až 15 percent hodnoty nehnuteľnosti, takže na jej renovačné náklady nevynakladajte viac prostriedkov. Ak má váš dom napríklad hodnotu 200 000 eur, do renovácie kuchyne by ste mali investovať maximálne 30 000 eur. Na čo však netreba zabúdať: Na rozdiel od prestavby iných miestností, renovácia kuchyne má azda najnižšiu návratnosť investícií. Každé euro, ktoré miniete na prestavbu kuchyne, zvyšuje hodnotu vášho domu o približne 50 centov. Najvyššia návratnosť investícií? Prestavba kúpeľne strednej triedy.

2. zvážte možnosť pôžičky na rekonštrukciu bývania

Ak máte v pláne požičať si peniaze na financovanie rekonštrukcie domu, existuje veľa pôžičiek, ktoré sú vhodné práve pre vás. Alebo si pomocou refinančnej kalkulačky zistite, či má pre vás význam refinancovanie hypotekárného úveru.

dohoda pôžičky

3. nechajte si vypracovať firemný návrh rekonštrukcie 

Niektorí dodávatelia, ktorí zastrešujú rekonštrukciu bývania, vám poskytnú finačný odhad založený na diskusii a predstave, ktorú im poviete. Aby bol finančný odhad čo najpresnejší, musíte byť veľmi konkrétni v tom, čo chcete rekonštruovať a musíte to uviesť v zmluve.

4. držte sa plánu prestavby domu

Pri samotnej renovácii by vás mohlo zlákať pridanie ďalšieho „malého“ projektu alebo sa na poslednú chvíľu do rekonštrucie obývacej miestnosti rozhodnete začleniť najnovší dizajnérsky kúsok. Vedzte však, že každá takáto zmena rekonštrukciu spomalí, a aj malé zmeny môžu byť nákladné. Ak je to možné, usilujte sa držať pôvodného plánu.

plán výstavby

5. počítajte so skrytými nákladmi 

Váš dom môže navonok vyzerať perfektne, ale pod povrchom by mohli byť skryté problémy. Skryté nedostatky sú v skutočnosti jedným z dôvodov, prečo renovačné projekty často stoja viac, ako sa predpokladalo. Aby ste nečakanými výdavkami neboli prekvapení, na začiatku plánu si odložte 10 až 20% sumy, ktorú investujete do rekonštrukcie. Takto budete na nečakané náklady pripravní a nič vás neprekvapí!

Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame.