Od začiatku roku 2021 sa zmenili pravidlá pri stavbe nových budov. Všetky musia podliehať energetickej triede A0, čo znamená, že musia mať čo najmenšiu spotrebu energie. Vysvetlíme vám, čo všetko to obnáša a ako vám môže pomôcť fotovoltika.

energeticá trieda domu

Čo znamená energetická trieda A0?

Všetky nové budovy, ktoré potrebujú stavebné povolenie po 30. decembri 2020 musia spĺňať požiadavky energetickej triedy A0. V praxi to znamená, že priemerná spotreba energie celej budovy musí byť menšia ako 54 kWh/m2 za rok. Dosiahnete to kvalitným stavebným materiálom, zateplením a využitím obnoviteľných zdrojov tepla, ako sú tepelné čerpadlá, solárne systémy a fotovoltika. Prečítajte si viac informácií k energetickým triedam a novým pravidlám v článku: Stavba domu v roku 2021 – platia tieto nové pravidlá.

Fotovoltika a jej prínos pre vaše účty a pre životné prostredie

Fotovoltika je v poslednej dobe jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví a postupne preniká do nášho každodenného života. Zjednodušene je fotovoltika premena svetelnej energie na elektrickú energiu a je to ekologické a efektívne energetické riešenie. Fotovoltické články, ktoré sú väčšinou z kremíka, sa inštalujú na strechy budov. Pri dopadne slnečného žiarenia na ne sa vďaka fotoelektrickému javu generuje elektrický prúd, ktorý môže byť následne použitý na poháňanie bežných domácich spotrebičov. Nevýhodou podobného systému je, že vytvorená energia musí byť okamžite spotrebovaná alebo uskladnená. Viac informácií o fotovoltike a jej využití na Slovensku nájdete na https://www.eprojekt.sk/.

Fotovoltika

Uskladnenie elektrickej a tepelnej energie

Na uskladnenie nespotrebovanej elektrickej energie z fotovoltických panelov sa používajú hlavne batérie alebo tepelné čerpadlá. Batérie sú praktickým a jednoduchým riešením, ale ich prevádzka môže byť finančne náročná, keďže nemajú neobmedzenú životnosť. Tepelnú energiu dokážeme lepšie uskladniť, napríklad vo forme teplej vody. Preto je populárnym riešením prepojenie fotovoltiky a tepelného čerpadla. V letných mesiacoch je tak zabezpečená prevádzka elektrických spotrebičov a aj výroba úžitkovej teplej vody s takmer nulovými nákladmi.

V prípade, ak máte otázky, budeme radi, ak nás kontaktujete na tel. čísle 0917 400 058 alebo nám napíšete prostredníctvom formulára na našej webovej stránke www.regallia.sk. Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame.