Pleseň. Pretrvávajúci problém takmer v každom dome, byte, pivnici, sklade, ale aj v priemyselných, alebo potravinárskych budovách. Plesne sa nachádzajú všade okolo nás, na stenách budov, v rohoch kúpeľne, v kvetináčoch, v hlavici sprchy, v špongii na riad a vlastne všade, kde je dostatočne vlhko. Vystrašili sme vás? Nebojte sa. Trochu plesne v domácnosti nie je dôvodom na obavy, v tomto článku vám vysvetlíme, ako sa jej zbaviť.

Prečítajte si aj: 3 dizajnové triky, vďaka ktorým sa stane váš malý obývací priestor oveľa väčším

pleseň

Čo je to pleseň? 

Plesne sú mikroskopické huby a sú dôležitou súčasťou životného prostredia. Bežne nie sú spozorovateľné ani voľným okom, zbadáme ich až pri premnožení. Častokrát ich výskyt prezradí aj charakteristický zápach. Vo svojich domácnostiach ich môžeme nájsť v rôznych farbách, najmä v čiernej, bielo-šedej alebo špinavo zelenej. Plesne potrebujú na svoj rast a šírenie len tri veci – vlhkosť, priestor na rast a potravu. Ako potrava im poslúži drevo, koža, bavlna, tapeta, alebo aj obyčajná farba. Preto sa plesniam dobre darí aj v tmavých a vlhkých miestnostiach.

pleseň v domácnosti

Dopad plesní na zdravie človeka

Plesne ami o sebe nie sú pre človeka toxické, škodlivé sú vo väčšine prípadov len emisie z nich. U ľudí vyvolávajú alergické reakcie, chronický kašeľ, zápal priedušiek. Pri priamom kontakte s nimi môže dôjsť k alergiám kože, exémom alebo kožným plesniam. Podľa úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky sa až u 40-50% obyvateľov budov napadnutých plesňami vyvíjajú známky podráždenia. U každého človeka sa prejavy môžu líšiť, všetko závisí od imunity, aktuálnych bakteriálnych a vírusových, alebo chronických ochorení a od intenzity a doby expozície. Plesne môžu mať na náš organizmus aj trvalé prejavy: chronické ochorenia ako astma a vážne alergie.

What is Black Mold and Where Does it Come From? -

Ako sa zbaviť plesne v domácnosti?

Malé plesne v rohoch miestností, ktoré zbadáte skoro, zlikvidujete aj prostriedkami nachádzajúcimi sa v bežnej domácnosti. Výborným bojovníkom proti týmto nepríjemným hubom je napríklad aj ocot. Destilovaný ocot prelejte do rozprašovača, naneste na postihnuté miesto, nechajte pôsobiť aspoň jednu hodinu, a potom pretrite handričkou. Pre lepší efekt skúste do octu primiešať peroxid vodíka v pomere 1:1. Týmto sa zbavíte len povrchových plesní na farbe. Ak pleseň prerastá aj do omietky, na jej odstránenie je potrebné použiť prípravky s chlórom určené na likvidáciu plesní. Pri výbere správneho prípravku treba zohľadniť materiál, veľkosť postihnutia a primárnu príčinu vzniku plesne. Ak sa plesne nachádzajú v spodných častiach stien, znamená to vlhnutie od spodku. V takom prípade treba zohľadniť podrezanie muriva, alebo aplikáciu špeciálnych prípravkov do steny, ktoré postupu vody. Pokiaľ sú napadnuté drevené alebo kožené časti nábytku, odporúča sa postihnuté miesto, alebo podľa možností celý kus nábytku vymeniť, aby sa zabránilo šíreniu na ďalšie miesta.

pleseň

Prevencia proti plesniam

Vlhkosť je hlavnou príčinou plesní, preto je v boji proti nim veľmi dôležité vlhkosť správnym spôsobom odvádzať. Zvýšená vlhkosť nastáva pri nekvalitnej izolácii domu, pri nesprávnom kúrení a nesprávnom vetraní. Kúriť treba pravidelne a udržiavať približne rovnakú teplotu v celom dome počas dňa aj noci. Vetrajte niekoľkokrát denne a vždy otvorte okná vo viacerých miestnostiach a dvere medzi nimi, aby sa zabezpečilo prúdenie vzduchu. Dajte si pozor hlavne v kúpeľni, kde nie sú okná a zariadiť dostatočné prúdenie vzduchu môže byť náročné. Nezabudnite, že potravu plesní tvorí aj špina a prach, nezanedbávajte upratovanie rohov, utieranie prachu a odstraňovanie pavučín. Skrine, postele a podobný nábytok neprikladajte blízko k stenám, vždy nechajte 5-10 centimetrové medzery na vetranie a prúdenie vzduchu.

Plesne v domácnostiach sú problémové a zbaviť sa ich môže byť náročné, keď sa rozšíria a napadnú ťažko ošetrovateľné miesta. Ale ak budete dodržiavať základné preventívne opatrenia, ak často vetráte a upratujete dom od nečistôt a prachu, nemáte sa čoho báť.