Pomoc, mám doma nepredajnú nehnuteľnosť! Čo s tým? Ako sa to v dnešnej dobe, keď je na trhu nedostatok bytov a domov, môže vôbec stať? Prečo moja nehnuteľnosť nepriťahuje kupujúcich?…

Pokiaľ nie je o nehnuteľnosť záujem zo strany kupujúcich, je to dôsledok len dvoch vecí:

  1. Zlý marketing nehnuteľnosti.
  2. Nereálna predajná cena nehnuteľnosti.

Prečítajte si aj: Predraženie – ako vás príliš vysoká predajná cena môže stáť veľa

nhenuteľnosť

Marketing

V prípade, že nehnuteľnosť predávate s pomocou realitnej kancelárie, zlý marketing môžete s vysokou pravdepodobnosťou vylúčiť. Máte kvalitné fotografie, pútavý popis, inzerát sa nachádza na prvých stranách realitných portálov a pod. Avšak, vy ste sa rozhodli nehnuteľnosť predať na vlastnú päsť. Týždne bežia a nikto sa vám na byt neozýva? Podľa čoho ste stanovili predajnú cenu vašej nehnuteľnosti? Konzultovali ste predajnú cenu s maklérom alebo ste ju stanovili na základe vašich pocitov?

Stratégia predaja

Mnoho majiteľov nehnuteľností používa rovnakú stratégiu predaja. A to: „Skúsim, a keď to nepôjde, pôjdem s cenou dole.“ Na tom nie je nič zlé, pokiaľ prvý cenový odhad stanovenia ceny nie je ďaleko vzdialený od reality.

Často sa stretávame s argumentami, že majiteľ nehnuteľnosti má s predajom čas a nepotrebuje nehnuteľnosť predať v krátkom čase. Neuvedomuje si však, že čím dlhšie jeho nehnuteľnosť predáva, tým má vyššie náklady, ktoré musí znášať. Tvrdenie, že byt alebo dom nič nepotrebuje, nie je pravdivé.

Musíte platiť nájom, dane, v dome cez zimu temperovať, v lete pokosiť trávnik a podobne. Okrem toho sú nehnuteľnosti, ktoré sú dlho v ponuke na trhu, podozrivé a strácajú dôveryhodnosť. Nikto sa po čase neubráni otázke, prečo sa nehnuteľnosť za tak dlho ešte nepredala. Nehnuteľnosť sa stáva opozeranou a každým ďalším dňom sa stráca nielen záujem kupujúcich, ale aj samotná hodnota nehnuteľnosti.

Nakoniec sa každý predávajúci skôr či neskôr dostane k tomu, že začne znižovať cenu. Ani na tom nie je nič zlé, pokiaľ sa to urobí rozumne.

nehnuteľnosť na predaj

POZOR! Kupujúci sú bystrí

Mnoho kupujúcich, keď sleduje inzeráty na portáloch, má vo zvyku si všímať, ktoré vyčnievajú z priemeru. Takže si predraženú nehnuteľnosť hneď zapamätajú. Rovnako rýchlo reagujú aj na zmenu jej ceny. Ak si myslíte, že okamžite pobežia k telefónu dohodnúť si obhliadku, nie je to úplne pravda. Môžu a pravdepodobne aj budú čakať, koľko z ceny pôjdete ešte dolu.

Nie je preto vôbec na škodu prekonzultovať predajnú cenu s maklérom, ktorý ma k dispozícii databázu predajných cien podobných nehnuteľností. Vyhnete sa tak nielen strate záujmu zo strany kupujúcich, ale aj náhlemu pooklesu predajnej ceny vašej nehnuteľnosti. V prípade, ak sa chcete poradiť o predajnej cene Vašej nehnuteľnosti, zavolajte alebo napíšte nám, rady Vám poradíme. S našou pomocou môžete zabudnúť na nepredajnú nehnuteľnosť vo vašej domácnosti.