Stretli ste sa už s neoprávneným užívaním nehnuteľností? S podvodmi, vďaka ktorým sa niektorí obohacujú a získavajú do vlastníctva cudzie pozemky? Pokiaľ ste to neprežili a nemáte nepríjemné skúsenosti, pravdepodobne ste sa nad týmto, ako vlastník pozemku, ani nezamýšľali. Prečo si treba na podvody s nehnuteľnosťami dať pozor, sa dozviete v tomto článku.

Prečítajte si aj: Z jesene do zimy: ako vyzdobiť prednú verandu

pozemok

Podvody s nehnuteľnosťami nie sú neobvyklé

Určite v tom nie ste sami. Hlavne v situácii, ak ste vlastníkom viacerých rozdrobených pozemkov. Podvody s nehnuteľnosťami sú jedna z tém, s ktorými, pokiaľ sa v živote nestretneme, ani by sme neverili, že sa niečo také môže diať.

Myslíme hlavne podvody s pozemkami, ktoré boli, a v niektorých prípadoch stále sú, v popredí záujmu podvodníkov s nehnuteľnosťami. Ich záujmom sú častokrát nehnuteľnosti, ktoré nie sú upravované a už na prvý pohľad javia známky, že ich majiteľ nechodí na pozemok často. Takéto pozemky sú terčom podvodníkov. Hovoríme o neoprávnenom obohatení sa – získaním vlastníckeho práva na cudzí pozemok.

peniaze

Preto odporúčame aspoň raz do roka si skontrolovať listy vlastníctva na príslušnom katastrálnom úrade. Ochránite sa tak pred možnými nepríjemnosťami v situácii, ak sa raz rozhodnete váš pozemok predať. O to viac je táto téma aktuálnejšia v období, kedy sa po dlhých rokoch rozbieha projekt sceľovania pozemkov.

Buďte o krok vpred

Zmeny na vašej nehnuteľnosti môžete sledovať aj z pohodlia domova. Stačí využiť službu katastra „elektronické sledovanie zmien v katastri,“ ktorá zaznamenáva akékoľvek nové informácie a zápisy súvisiace s vašou nehnuteľnosťou. Prostredníctvom tejto služby vám môžu automaticky chodiť príslušné informácie a to buď emailom alebo smskou. Podrobný postup a informácie nájdete na stránke Úradu geodézie v oddelení Novinky a Oznamy.

žena za pc

Na záver si treba uvedomiť, že aj v prípade zistenia neoprávneného užívania pozemku inou osobou, polícia, prokuratúra a súdy v trestnom konaní nebudú riešiť, aby ste dostali nehnuteľnosť späť do vášho vlastníctva. Budú sa zameriavať na odsúdenie páchateľa za vykonaný trestný čin. Je potrebné požiadať príslušný súd o zákaz nakladania s nehnuteľnosťou.

Chcete vedieť viac informácií alebo sa potrebujete poradiť? Kontaktujte nás emailom na regallia@re-max.sk, taktiež sledujte naše tipy sledovať aj na Instagrame.