Rozmýšľate nad predajom svojho domu v nasledujúcom roku? Neviete sa rozhodnúť kvôli stále pretrvávajúcej pandémii? Potom je tento článok práve pre vás. Priblížime vám súčasnú situáciu na realitnom trhu a pomôžeme vám rozhodnúť sa, či je predaj domu v roku 2022 správnou voľbou alebo nie.

Prečítajte si aj: 5 tipov, ako predať nehnuteľnosť počas jesene

dom na predaj

Koronakríza a realitný trh

Covid priamo aj nepriamo ovplyvňuje ceny nehnuteľností už od prvej vlny na Slovensku. Záujem o bývanie je stále približne rovnaký. Naopak, výstavba nových domov a bytov sa značne spomalila z dôvodu pandémie a mnohé projekty sa oneskorili. Aj to sa značne podpísalo pod súčasnú cenu nehnuteľností, ktorá po celé obdobie narastá. 

Bude rast realitných cien pokračovať?

Rastúca inflácia výrazne ovplyvňuje ceny nehnuteľností na Slovensku. Investícia do realitného majetku bola vždy najmenej rizikovou, ale trh nehnuteľností, tak isto ako všetky ostatné trhy, má tiež svoje cykly. Ak sa stretne potreba kontrolovať infláciu s inými politickými vplyvmi a dôjde k prepadu ekonomického sentimentu, ceny nehnuteľností môžu začať klesať.

dom na predaj

Ceny v mestách a na vidieku

Záujem o domy a byty v Bratislave a v jej okolí je z dôvodu pracovných príležitostí stále vyšší ako na zvyšku Slovenska. Ale obmedzenia a možnosť pracovať z domu zvýšili záujem o lacnejšie bývanie v okrajových mestských častiach a v priľahlých dedinách. Tento záujem navyše podporujú aj súčasné trendy odpútania sa od mesta, záujem o väčší exteriér a blízkosť k prírode. 

Pri predaji domu treba zohľadniť veľa faktorov, jedným z nich je, či v dome, ktorý plánujete predať, momentálne bývate. Trh nehnuteľností neustále rýchlejšie či pomalšie narastá, a mnohokrát ho nevedia predvídať ani odborníci. Vždy odporúčame poradiť sa s realitnými odborníkmi vo vašej oblasti, oni trh neustále sledujú a budú vám vedieť poradiť. Predaj domu s pomocou makléra je vždy jednoduchší! Ale, vždy sa rozhodnite tak, ako to bude najviac vyhovovať vám.

Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame.