Ak sa rozhodujete, či pri predaji nehnuteľnosti potrebujete pomoc realitného makléra, existujú dva spôsoby, ako o tom môžete premýšľať: Je to vyžadované zo zákona? Alebo, je v mojom prípade realistické a praktické predávať bez neho? Predaj nehnuteľnosti – ako na to?

dom

Potrebujem realitného makléra na predaj môjho domu z hľadiska legálnosti?

Nie, zo zákona nie ste povinní najať si realitného makléra na predaj nehnuteľnosti. Môže sa však od vás očakávať, že si administratívu a všetky byrokratické úkony vybavíte sami, čo sa občas pre ľudí nepohybujúcich v tomto sektore, zdá náročné. Ak nemáte čas, právne, či iné potrebné skúsenosti s predajom, odporúčame vám spoluprácu s realitnou kanceláriou.

Potrebujem realitného makléra na predaj môjho domu z hľadiska praktickosti?

Predaj bez pomoci makléra nie je pre každého. Ako rýchlo a efektívne sa vám nehnuteľnosť podarí predať na vlastnú päsť, záleží len na vás a na množstve času, ktorý predaju venujete. Upozorňujeme, že priemerný čas potrebný na predaj domu od uvedenia na trh až do ukončenia predaja je 65 až 93 dní (pozn. údaje z roku 2018), líši sa však aj podľa toho, kde žijete a koľko času predaju venujete. Počítajte teda s tým, že procesu sa budete venovať minimálne tri mesiace.

úspešný predaj

Otázky, ktoré si musíte položiť pred predajom domu na vlastnú päsť

1. Mám dostatok voľného času?

Pokiaľ je vaša nehnuteľnosť inzerovaná, naplánujte si aspoň raz denne niečo, čo súvisí s predajom – obhliadky, fotenie, home staging. Čím viac času predaju venujete, tým rýchlejšie a efektívnejšie nájdete toho pravého, nového majiteľa. Zamyslite sa však, či vám práca, koníčky, deti a rodina dovoľujú svoj voľný čas obetovať predaju. 

2. Poznám miestny realitný trh?

Poznáte lokálnu ponuku či dopyt? Viete, o aké nehnuteľnosti je záujem a čo robia ich predajcovia, aby ich úspešne predali? Máte dostupné, napr. marketingové nástroje, ktoré by vedeli predaj a inzerciu zefektívniť?

3. Som schopný správne naceniť svoju nehnuteľnosť?

Správne stanovenie predajnej ceny je kľúčovým krokom k úspechu. Možno sa vám zdá, že potenciálnym kupcom dávate priestor na zjednávanie, ale pozor. Príliš vysoká cena ich môže odradiť. O tom, ako vás príliš vysoká cena môže stáť veľa, sa dozviete v tomto článku.

home staging

Prečo odporúčame osloviť realitného makléra

Väčšina predajcov si najíma realitných maklérov, pretože ich práca si vyžaduje zručnosti, odhodlanie, trpezlivosť a odborné znalosti. Predajci, ktorí sa rozhodnú predávať na vlastnú päsť, majú zamestnanie na plný úväzok, rodinné záväzky a ďalšie obmedzenia, ktoré im bránia v tom, aby predaju venovali čas, ktorý je naozaj potrebný. Takíto predajcovia neskôr často zisťujú, že provízia vo výške 2,5% až 3%, ktorú zaplatia realitnej kancelárii, je vyvážená vyššou predajnou cenou, rýchlejšími alebo plynulejšími transakciami. V podstate to môžeme zhrnúť tak, že ak oslovíte makléra, on urobí všetko za vás a vy s predajom nemáte žiadne starosti. A to sa naozaj oplatí! 

Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame.