S domom na kolesách máte domov všade. Viete si predstaviť zbaliť si minimum vecí a odcestovať na výlet karavanom? Alebo, viete si predstaviť takto žiť každý deň, celý život? V súčasnosti, a to najmä prostredníctvom sociálnych sietí, vidíme rastúci záujem o takýto lifestyle. Poďme si povedať, prečo sa prerobená dodávka alebo malý dom na kolesách – vanlife ako trend dnešných dní – stal trendom, aké sú výhody a nevýhody takéhoto životného štýlu, no v neposlednom rade, položte si otázku, dali by ste sa nahovoriť na vanlife?

Prečítajte si aj: Pomoc, mám doma nepredajnú nehnuteľnosť!

vanlife

1. Minimalizmus

Jedna vec, za ktorú sme všetci vinní ako ľudia, no zároveň sme si na ňu akosi zvykli, je žitie života v hojnosti. Mohli by sme povedať, že snaha mať stále viac a viac peňazí, mať dobrú pracovnú profesiu, je akýmsi základným ľudským inštinktom, ktorý nám môže zahmlievať úsudok o tom, čo je v živote skutočne dôležité. Myslíme si, že život v dodávke s obmedzeným priestorom, najmä s obytným priestorom, kedy si nemôžete kúpiť tie najlepšie alebo najväčšie spotrebiče, mať plné skrine oblečenia alebo skrinky iných nepotrebných vecí, vám skutočne ukážu, na čom v živote naozaj záleží. Uvedomíte si, čo všetko, no hlavne, ako málo potrebujete a budete žiť naozaj spokojne. 

2. Vanlife prospieva duševnému aj fyzickému zdraviu

Život v dodávke vám dáva akési bezpečie. Zavriete dvere a môžete vypnúť. Môžete čítať knihu, variť obed alebo pozerať Netflix, pričom neustále máte pred sebou krásne výhľady a dychberúcu prírodu. Toto všetko lieči a prospieva vášmu duševnému a fyzickému zdraviu.

vanlife

3. Vanlife vám dá pocit slobody

Viete si predstaviť, aké by to bolo, keby si každý večer môžete vybrať, kde budete spať? Jedného dňa môžete zaparkovať na kopci v prírode, druhý deň pri mori, ďalší deň v meste…. nebolo by to úžasné?

 

Ako by sme zhrnuli výhody a nevýhody vanlife?

Výhody vanlife: flexibilita, jednoduchý, no štýlový život, celkový život vo vane vie byť efektívny, čo sa financií týka, na cestách neustále hľadáte novú a novú inšpiráciu, upevnenie vzťahu s osobou, ktorá s vami v dodávke žije, úcta a uvedomenie si, ako málo potrebujete k šťastnému životu.

Nevýhody vanlife: najväčšou nevýhodou je podľa nás obmedzený priestor na život, akási osamotenosť, pretože ste akoby izolovaní od ostatných, ak správne neviete hospodáriť s peniazmi, tak vanlife môže byť finančne náročný.

Poradilo sa nám ukázať, že vanlife môže byť celkom zaujímavý? Myslíte si, že bývanie v dodávke by bolo pre vás, alebo naopak, už ste si zvykli na komfort svojho domova?