Od 1. januára tohto roku platia pre stavby nových domov nové pravidlá, podľa ktorých je možné stavať len budovy energetickej triedy A0, teda budovy s takmer nulovou spotrebou energie.

Prečítajte si aj: Viete, či vaša nehnuteľnosť patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov?

What is Energy Efficiency?

Nové pravidlá k 1. 1. 2021 

Požiadavky na obvodové konštrukcie ostali rovnaké, sprísňujú sa len požiadavky na potrebu energie, alebo energetickú triedu budov. Všetky nové domy musia spĺňať kritéria energetickej triedy A0, to znamená, mať čo najmenšiu spotrebu energie. To sa dá dosiahnuť výberom vhodného murovacieho materiálu na obvodové konštrukcie, zateplením a voľbou vhodného obnoviteľného zdroja tepla pre konkrétnu budovu, napríklad tepelné čerpadlá, solárne systémy, alebo fotovoltika.

 

Význam energetických tried v praxi

Energetické triedy už poznáme napríklad z elektrospotrebičov. Boli zavedené pre jednoduché porovnanie spotreby energie. Kvôli tomu sú dnes už aj budovy zaraďované do rôznych energetických tried podľa spotreby energie. To zahŕňa náklady na vykurovanie, osvetlenie, ale aj vetranie, chladenie, teplú vodu a podobne. Zohľadňujú sa aj tepelnotechnické vlastnosti obvodového plášťa, strechy a tepelné straty spôsobené stavebnou konštrukciou a jej užívaním.

Kým v roku 2020 stačilo spĺňať požiadavky triedy A1, čo je 108 kWh/m2 za rok, kritériá energetickej triedy A0 dovoľujú maximálnu spotrebu energie 54 kWh/m2 za rok.

Tieto požiadavky dosiahnete správnym skombinovaním konštrukcie s nízkymi tepelnými stratami a vhodných obnoviteľných zdrojov tepla, prípadne systémom núteného vetrania (rekuperácie).

 

Kvalita stavebného materiálu je prvoradá

Výrobcovia stavebného materiálu už dlho vyvíjajú murovacie materiály, ktoré aj bez zateplenia spĺňajú, aj prekračujú stanovené normové požiadavky. Vždy odporúčame používať konštrukcie a stavebné materiály s mierne lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami, ako sú požadované.

 

V prípade, ak máte otázky, budeme radi, ak nás kontaktujete na tel. čísle 0917 400 058 alebo nám napíšete prostredníctvom formulára na našej webovej stránke www.regallia.sk. Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame.