Kupujúci a predávajúci často vstupujú na trh s mylnými predstavami o realitných makléroch – o tom, ako fungujú, ako pracujú a o čom sú predovšetkým agentúrne vzťahy. Je užitočné poukázať na to, že pri každom predaji alebo kúpe nehnuteľnosti, sa pravdepodobne stretnú dvaja makléri: jeden za kupujúceho a jeden za predávajúceho. O práci realitných maklérov ste iste počuli rôzne fámy. Tu sú naše 4 mýty (a 4 pravdy) o realitných makléroch. Veriť alebo neveriť 4 mýtom o realitných agentoch?

Prečítajte si aj: Pleseň v domácnosti. Ako sa jej zbaviť?

realitní makléri

1. „Nech sa deje čokoľvek, maklér dostane celú províziu“

Väčšina ľudí predpokladá, že ich maklér dostáva celú províziu. To by bolo pekné, ale nie je to tak.

Pravda:

Či už nehnuteľnosť kupujete alebo predávate, väčšina maklérov vám vopred oznámi, aká je výška ich provízie zo spostredkovania kúpy alebo predaja vašej nehnuteľnosti. Väčšina realitných kancelárii stanovuje túto sumu ako určité percento z celkovej kúpnej alebo predajnej ceny. Čo sa však nevidíte, je snaha maklérov inzerovať a predať vašu nehnuteľnosť v čo najkratšom čase a za najväčší možný zisk. Dobrí makléri vašu nehnuteľnosť inzerujú na viacerých realitných portáloch. Z praxe vieme, že provízia (aj sprostredkovateľská), sa pohybuje max. do 3% kúpnej alebo predajnej ceny nehnuteľnosti.

provízia

2. „Akonáhle začnete pracovať s maklérom, už sa ho nezbavíte…“

Ak ste predajca, s maklérom na začiatku podpíšete zmluvu o spredkovaní predaja alebo kúpy. Táto zmluva je platná počas určitého obdobia  – zvyčajne šesť mesiacov až rok. Vaše ruky sú počas tejto doby zviazané. Vždy to tak nie je…

Pravda:

Ak veci nefungujú, predaj alebo kúpa stojí niekoľko mesiacov, od zmluvy môžete odstúpiť. Je na vás, aby ste maklérovi vysvetlili, že so servisom nie ste spokojný. Čo je dôležité – aby ste takýmto nedorozumeniam predišli: vopred si overte, akému maklérovi zveríte starostlivosť o vašu nehnuteľnosť. Myslíte na to, že maklérovi musíte dôverovať.

podpis zmluvy

3. „Ja makléra nepotrebujem…“

Dnešní kupujúci dostanú väčšinu vecí na požiadanie – makléra, nehnuteľnosť, čas obliadky. Pokiaľ ide o nehnuteľnosti, kupujúci teraz predpokladajú, že na kúpu domu potrebujú iba svoj smartphone, pretože väčšina zoznamov nehnuteľností žije online. Taktiež si myslia, že to zvládnu aj bez makléra.

Pravda:

Ľudia, čo nehnuteľnosť kupujú prvýkrát, alebo ľudia, ktorí v danej lokalite kupujú nehnuteľnosť prvýkrát, určite potrebujú pomoc realitného makléra. Ide o to, že úlohou makléra protistrany, teda predajcu, je vyjednanie najlepšej ceny a podmienok pre predajcu. Priama spolupráca makléra predajcu s nováčikom kupujúcim, predstavuje konflikt záujmov v prospech predávajúceho. Kupca potrebuje makléra, ktorý pozná lokálny realitný trh. Ide o to, že lokálni makléri sú napojení na komunitu a poznajú najlepších inšpektorov, poskytovateľov pôžičiek, architektov a advokátov v okolí. Dobrý maklér bude bojovať za vás!

klient s maklérom

4. „Všetci makléri sú rovnako dobrí“

Mnoho ľudí si myslí, že všetci realitní makléri sú rovnako dobrí a pracujú rovnako usilovne.

Pravda:

Nie je maklér ako maklér. Správny maklér vám môže ušetriť čas a peniaze, vyhnúť sa problémom a chrániť vás. Oslovte makléra, ktorý žil a pracoval v rovnakom meste niekoľko desiatok rokov. Skúsení makléri ulicu poznajú ako svoju dlaň. Majú hlboké vzťahy s ostatnými miestnymi makléri, advokátmi, architekmi a inšpektormi. Makléri, ktorí sa v prostredí realitného trhu pohybujú už niekoľko rokov, majú prehľad o aktuálnom stave trhu, poznajú lokality, predajcov a miestne ceny. Svoju nehnuteľnosť by ste preto mali zveriť do rúk profesionálovi, o ktorom sa hovorí v širokom okolí.

makléri