Nič nezmierni nervozitu pri sťahovaní do nového bytu ako plne vrátený depozit. Poradíme vám ako na to, aby vrátenie depozitu nebolo pre vás problémom, a aby odovzdanie prenajatého bytu prebehlo bez problémov. 

Prečítajte si tiež: Sťahujete sa do menšieho? Ako sa zbaviť nepotrebných vecí tak, aby menší priestor nebol problémom?

 

sťahovanie

Začnite plánovať už od nasťahovania

Prenájom bytu nikdy nie je permanentné riešenie. Preto už od začiatku vášho pobytu v prenajatom byte myslite na to, že raz sa budete musieť odsťahovať. Aby ste nemuseli zbytočne platiť za poškodenie, plagáty a obrazy vešajte pomocou lepiacej hmoty, prípadne použite plastové podložky pod stoličky kvôli ochrane drevenej podlahy. 

Všetko si dôkladne prečítajte

Áno, dlhá nájomná zmluva, všetky paragrafy o prenájme a používaní bytu,… komu by sa to chcelo čítať? Ak však chcete, aby vrátenie depozitu prebehlo bez problémov, všetko si hneď na začiatku dôkladne prečítajte. Veci ako zákaz fajčenia, obmedzenia domácich zvierat či presúvanie nábytku, môžu byť pre majiteľa bytu dôležité.

Dokumentujte aj maličkosti

Fotografujte všetko, od prehliadky bytu, až po jeho opustenie. Majitelia a nájomcovia sa málokedy zhodnú na význame slova „opotrebované“ bežným používaním. Ak napríklad výhrada pre vrátenie depozitu bude ošúchaná sedačka, fotografia sedačky pri nasťahovaní vám môže pomôcť získať váš depozit späť.

Buďte v kontakte s majiteľom

Ukončenie nájomnej zmluvy musíte dať majiteľovi vedieť dopredu – čas lehoty sa môže líšiť, najbežnejšie sú jeden až tri mesiace. Kontaktujte majiteľa vopred, aby sa aj on mohol pripraviť a podniknúť ďalšie kroky ohľadom prenájmu svojej nehnuteľnosti. 

Dôkladne poupratujte

Okrem štandardného vysávania a utierania prachu si naplánujte aj dôkladné hĺbkové čistenie. Utrite prach za a pod spotrebičmi a skriňami, vyčistite zárubne, rohy, vypínače. Pri profesionálnom čistení si odložte doklad, ten sa vám môže zísť na vrátenie depozitu.

Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame.