Ak chcete dobrých susedov, musíte sa najskôr nimi stať vy sami. Poznajte našich 6 vlastností dobrého suseda a ukážte vášmu okoliu, ako by mali vyzerať dobré susedské vzťahy.

Prečítajte si aj: Čo v novom dome vybaliť ako prvé

three women sitting on brown wooden bench

6 vlastností dobrého suseda

1. Prekvapte susedov napečeným koláčom

Či už ste v susedstve noví, alebo sa len vraciate z dovolenky, čerstvo upečený koláč je skvelým spôsobom, ako „prelomiť ľady“ a ukázať susedom, že na nich myslíte. Dajte sa do reči a spoznajte, kto býva vo vašom okolí.

 

2. Dobrí susedia neklebetia

Ak máte pocit, že váš sused pozná špinu na mnoho ľudí z blízkeho okolia, môžete si byť istý, že má aký-taký prehľad aj o vašom osobnom živote. Keď bude váš sused nabudúce hovoriť o živote niekoho z okolia, zmeňte tému a dajte mu najavo, že vás klebety o iných nezaujímajú.

 

susedia

3. Dobrí susedia majú svoje čísla

Nemáte číslo na vášho suseda? Rýchlo to napravte. Čo ak dostane váš balík omylom? Kto vám poleje kvety a preberie poštu, keď budete na dovolenke? Ukážte susedom, že vám na nich záleží a plánujete udržiavať dobré susedské vzťahy. Vymeňte si čísla pre akékoľvek prípady núdze.

 

4. Dobrí susedia prídu na pomoc skôr, ako ich požiadate

Ak máte suseda, ktorý vám neustále prízvukuje, aby ste mu dali vedieť, keď budete potrebovať pomoc… myslíte, že by prišiel na pomoc? Dobrý sused príde a pomáha aj bez opýtania. Občas vás síce popri práci možno poriadne (no s dobrým úmyslom) pozahovára… no jedno je podstatné. Príde aj bez opýtania.

dobrí susedia

5. Dobrí susedia udržujú poriadok

Možnože patríte medzi tých, ktorým nevadí menší neporiadok. Avšak, váš sused môže byť citlivý puntičkár. Ako dobrý sused myslite na to, že čistota okolia je prvoradá – nezabúdajte vyhadzovať odpadky, kosiť trávnik, hrabať lístie či starať sa o spoločné priestory. Aj takéto malé kroky budú zárukou vašich dobrých vzťahov.

6. Dobrí susedia spolu komunikujú, prípadne sa aj navštevujú

Starý známy citát „dobré ploty robia dobrých susedov“ je zrejme pravdivý. Dobrý sused musí poznať isté hranice. Ak plánujete so susedmi priateľské vzťahy, venujte sa spoločným záujmom, komunikujte, navštevujte sa a spoznajte jeden druhého.

Či už bývate v dome alebo v paneláku, zárukou pokojného života sú aj dobré susedské vzťahy. Je skvelé žiť v prostredí, kde sa ľudia medzi sebou poznajú a nerobia si prieky. Aj keď to nebude vždy ľahké, správajme sa k našim susedom tak, ako by sme chceli, aby sa oni správali k nám. Mať dobrého suseda sa oplatí!