Ste nadšení, pretože ste si práve kúpili svoj vysnívaný dom. Okolie je nádherné, dom je očarujúci a cena je priateľská. Dom je váš. Nezabúdajte však, že kúpna cena je len začiatok. Buďte pripravení na ďalšie – a často nečakané – výdavky, ktoré sa neskôr môžu objaviť.

Prečítajte si aj: 6 vlastností dobrého suseda

kúpa domu

Pripravte sa na nečakané výdavky

Výdavky kúpou domu nekončia. Sú výdavky, ktoré sa dajú ľahko naplánovať, pretože pri kúpe domu sú samozrejmé (provízia pre realitnú kanceláriu, náklady spojené s hypotekárnym úverom, poistenie, vypracovanie znaleckého posudku k nehnuteľnosti, vypracovanie kúpnej zmluvy, notárske poplatky, poplatky na katastri, daň z nehnuteľnosti a iné).

O čom vám ale nikto nepovie, sú skryté náklady, ktoré sa pri kúpe nehnuteľnosti môžu objaviť. Predchádzajúci vlastníci vášho domu sú najväčším faktorom ovplyvňujúcim vaše náklady na sťahovanie. Ak napríklad vezmú všetky veľké spotrebiče (práčka, chladnička, umývačka riadu…), všetko si musíte dokúpiť navyše. Možno si na začiatku poviete, že ak porovnáme cenu nehnuteľnosti a náklady na spotrebiče, je to nič, avšak, po spočítaní zistíme, že sa bavíme o sume v pár tisícoch EUR.

nečakané výdavky

 Pozornosť by ste mali venovať aj výdavkom, ktoré musíte investovať do prerábky, pokiaľ ste, pri potrebnej prerábke, nezjednali cenu už pri kúpe. Tieto náklady sú naozaj skryté a nepredvídateľné. Predstavte si, že dokonalý homestaging dokáže perfektne zamaskovať nedostatky bytu. Možno sa vám pri kúpe zdalo, že dom je v zachovalom stave, no po nasťahovaní zisťujete opak. Možno ste si však pred kúpou najali inšpektora, ktorého úlohou je nájsť zlé elektrické vedenie, slabé základy, hnilobu dreva a iné skryté problémy, ktoré by ste vy sami nenašli a na takéto nečakané výdavky môžete zabudnúť.

Plánujte vopred

Podľa vašich požiadaviek a cenových možností si stanovte rozpočet. Určite si najvyššiu aj najnižšiu sumu, ktorú ste ochotní za kúpu nehnuteľnosti zaplatiť. My našim klientom následne odporúčame vytvoriť si rezervu v podobe 10% z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Práve táto rezerva bude vašou útechou v prípade, ak sa objavia nečakané výdavky.  Poznajte svoj rozpočet a plánujte dopredu. Kúpa nehnuteľností nie je vôbec desivá, pokiaľ viete, ako na to.