Bez ohľadu na váš rozpočet, existuje množstvo spôsobov, ktoré dokážu niekoľkonásobne zvýšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti. Či už renovujete len preto, aby ste sa doma cítili lepšie, alebo chcete ohúriť potenciálnych klientov, zvážte prínos renovácie pre potenciálny predaj vašej nehnuteľnosti. Aj malé zmeny môžu mať veľkú návratnosť. V tomto článku nájdete 5 tipov, ako zvýšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Prečítajte si aj: Home office – ako efektívne pracovať z domu

house

Renovácia kuchyne

„Renovácia kuchyne je vždy tým najlepším spôsobom, ako pridať vášmu domovu hodnotu,“ hovorí Grace Fancher, známa americká realitná maklérka. „Ľudia radi varia a domáci majú tendenciu zhromažďovať sa v kuchyni. Ak k tomu pridáte sedenie, napríklad ostrovček s barovými stoličkami, kupujúci sa za tým budú blázniť.“

Kompletná prestavba je veľká investícia, preto by ste mali začať nevyhnutným. Ak chcete osloviť kupujúcich, myslite na detaily. Napr. také príjemnejšie, resp. atraktívnejšie spotrebiče, urobia veľa. Čo sa týka dizajnu, stavte na neutrálne, nadčasové farby. Výmena podlahových krytín alebo dlaždíc tiež bude stáť za to. 

 

kuchyňa

Renovácia kúpeľne 

Najmenšie izby v dome môžu mať veľký vplyv na jeho hodnotu. Výmena dlaždíc či zmena malých detialov dodajú kúpeľni svieži vzhľad. Inovujte existujúcu kúpeľňu, a pokiaľ je to možné, ako napr. v dvojposchodových domoch, uistite sa, že máte v dome dve kúpeľne. Takto skutočne maximalizujete potenciálnu hodnotu domu. 

kúpeľňa

Zmena osvetlenia

Čím viac je miestnosť svetlá, tým väčšie vyzerá. Keď predávate, chcete, aby každý priestor vyzeral čo najväčší. Vymeňte stropné svietidlá za závesné alebo zapustené svietidlá. Ide o relatívne lacný upgrade, vyzerá moderne a má obrovský dopad na predaj. 

zmena osvetlenia

Izby premaľujte

Rovnako ako osvetlenie, aj nový náter môže spôsobiť, že sa priestor bude zdať čistejší, väčší a jasnejší. Stavte na neutrálne odtiene svetlošedej a béžovej, a ak nemáte čas alebo rozpočet na to, aby ste vymaľovali celý dom či byt, začnite s nedostatkami, ktoré vám vpadnú do oči hneď pri vstupe. Ak máte drevený nábytok, môžete ho prelakovať. Prelakovanie drevu dáva ostrejší vzhľad a kupujúcemu ukazuje, že ste sa o dom starali.

izby premaľujte

Nezabúdajte ani na exteriér

Mnoho ľudí prehliada, aké dôležité sú terénne úpravy, najmä keď predávate na jar alebo v lete. Vstupu do vášho domu by ste mali venovať osobitnú pozornosť. Opravte alebo vymeňte poškodené nášľapné kamene, betónové cesty a rastliny na verande, potom dajte vchodovým dverám nový náter a okolie ozdobte rastlinami v kvetináči. Vaším cieľom je vzbudiť nadšenie u ľudí, ktorí vchádzajú do vašich dverí.

exteriér

 

Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame či na Facebooku.