Stanovenie predajnej ceny nehnuteľnosti nie je ani tak veda, ale umenie. Možno sa vám zdá, že potenciálnym kupcom dávate priestor na zjednávanie, ale pozor. Príliš vysoká cena ich môže odradiť. Predraženie je pomerne častým dôvodom, prečo sa niektoré nehnuteľnosti na realitnom trhu vyskytujú aj niekoľko mesiacov. O tom, ako vás príliš vysoká cena môže stáť veľa, sa dozviete v tomto článku.

Prečítajte si aj: Je exkluzívna zmluva s realitkou cesta do pekla alebo výhra?

dom na predaj

Predajná cena: bitka medzi predajcom a realitným maklérom

Majitelia domov majú na realitný trh a predaj nehnuteľností veľmi obmedzený pohľad, pretože sa zaoberajú iba jedným domom: svojím vlastným. Na druhej strane, úspešní agenti na miestnych realitných trhoch žijú dennodenne. Výborne rozumejú súčasným podmienkam na trhu, pretože spolupracujú s kupujúcimi a inými realitnými pracovníkmi, s nehnuteľnosťami robia každý deň a majú prehľad o tom, čo sa deje a v akých cenách sa pohybuje predaj nehnuteľností v okolí. Mnoho predajcov preceňuje svoje domy – v realitnom prostredí nie sú doma, ani nemajú potrebné znalosti. Takíto majitelia častokrát predpokladajú, že makléri predaj ich nehnuteľnosti nacenia nízko, aby ju predali rýchlo. Vtedy dochádza k nedorozumeniam. Avšak, makléri vedia, že správne nacenené domy sa budú predávať v dobrých aj v zlých časoch. 

Prvý dojem je dôležitý

Trh na nové ponuky zvyčajne reaguje v prvých týždňoch – urobte všetko preto, aby bol váš inzerát pre kupujúcich atraktívny hneď od začiatku. Využite všetky rady svojho makléra – nehnuteľnosť vyčistite, odstráňte neporiadok, zamaskujte nedostatky. Vaša nehnuteľnosť sa bude predávať rýchlo a za najlepšiu cenu. S rastúcim počtom dní na trhu, klesá záujem o predávanú nehnuteľnosť – urobte všetko preto, aby sa vaša nehnuteľnosť predala za pár dní – druhú šancu urobiť prvý dojem už nedostanete. 

prvý dojem je dôležitý

Nehnuteľnosť sa nepredáva. Čo teraz? Znížte cenu!

K zníženiu ceny nevyhnutne dôjde po týždňoch alebo mesiacoch nečinnosti. Nehnuteľnosť sa nakoniec dostane do správnej cenovej relácie pre lokálny realitný trh – toto je zvyčajne čas, kedy nehnuteľnosť nachádza nového majiteľa. 

Zmena trhových podmienok

Zmena trhových podmienok predstavuje riziko, ktoré predajca podstupuje pri stanovení príliš vysokej „začiatočnej“ predajnej ceny. Prečo? Týždne a mesiace, počas ktorých sa nehnuteľnosť nepredáva, sa môže meniť globálny stav ekonomiky, úrokových sadzieb alebo iných faktorov, ktoré ovplyvňujú samotný predaj. Vopred si rozmyslite, či vám to stojí za to! 

obývačka

Ak to s predajom svojej nehnuteľnosti myslíte vážne, majte pripravený herný plán. Ak trváte na vyššej cene, vyskúšajte to. Pripravte si však priamy plán na rýchle zníženie ceny a toto zníženie ceny použite ako marketingovú aktivitu. Trh bude pozitívne reagovať na predajcu, ktorý preukáže, že to s predajom myslí vážne.

Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame.