Zdá sa vám táto téma absurdná? Nám vôbec nie! Záhrady, ktoré poskytujú priestor pre zábavu a pobyt na čerstvom vzduchu, môžu mať okrem svojich pozitív, aj negatíva – najmä pre vašich chlpatých členov domácnosti. Rastliny, ktoré sa na oko zdajú byť neškodné, môžu byť pre vaše domáce zvieratá nebezpečné. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ktoré rastliny, či plody, škodia vašim „chlpáčom.“

Prečítajte si aj: Vrátenie depozitu po skončení prenájmu? 

mačka

Okrem toho, že si predstavíme niekoľko toxických rastlín, ktoré môžu škodiť domácim zvieratám, je vhodné pripomenúť, že tak ako isté druhy rastlín, tak aj pesticídy môžu byť veľmi nebezpečné. Tieto jedovaté látky škodia nielen zvieraciemu, ale aj ľudskému zdraviu. Je dôležité, vedieť správne s nimi narábať, aby sa eliminovalo nebezpečenstvo, ktoré hrozí človeku, zvieraťu a životnému prostrediu.

 

Ako správne narábať s pesticídmi

Pred každým použitím je dôležité oboznámiť sa s údajmi na predajnej etikete, kde nesmie chýbať návod na použitie. Pesticídne prípravky sa môžu používať len v originálnom balení a zvyšky sa nesmú prelievať do obalov, ktoré sa podobajú na obaly krmív, nápojov a liekov. Taktiež je dôležité ich správne skladovanie, kde nesmú byť humánne a veterinárne lieky, omamné a psychotropné látky a podobne.

 

Problémové rastliny pre domáce zvieratá

Tulipán, narcis, kosatec, konvalinka, chryzantéma, cyklamén, púštna ruža, aloe. Zo zeleniny a ovocia sú to: paradajka, cesnak, cibuľa, šalotka a hrozno. Čo sa týka stromov: azalka, oleander, citrusy (pomaranče, jablká), marhuľa, čerešňa, čierny orech, vistéria.

pes

Kroky pre ochranu domácich zvierat

Ak už takéto rastliny, či plody vo vašej záhrade máte, je vhodné, aby boli od vašich domácich miláčikov v čo najmenšom dosahu a kontakte. Ďalšou možnosťou je úplné odstránenie týchto rastlín alebo ich presadenie. Netreba zabúdať na opadané listy, alebo semienka, ktoré môžu spôsobiť toxicitu po ich požití. Ak máte podozrenie, že vaše zviera skonzumovalo  rastlinu, či plod pre neho škodlivý, neodkladajte návštevu veterinára.

Nezabudnite naše tipy sledovať aj na Instagrame.